Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Aktuality

ŠÚKL stanovil úhradu fremanezumabu v profylaxii migrény

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Českej republike zverejnil 30. marca 2020 rozhodnutie o maximálnej cene a úhrade lieku Ajovy (fremanezumab) spoločnosti Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., ktoré nadobudlo účinnosť k 1. máju 2020.

Fremanezumab je hradený u pacientov s diagnózou migrény, ktorí pred jeho iniciálnym podaním majú v priemere za posledné tri mesiace viac ako štyri migrenózne dni za mesiac (monthly migraine day, MMD), a to po zlyhaní alebo intolerancii minimálne dvoch zástupcov rozdielnych skupín konvenčnej profylaktickej medikácie, z ktorých aspoň jeden liek musí byť antikonvulzívum (topiramát alebo valproát), pokiaľ nie sú u pacienta kontraindikované. Fremanezumab bol schválený americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) 14. septembra 2018, v Európe bola registrácia prípravku schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA) 17. novembra 2018.

Fremanezumab je humanizovaná monoklonálna protilátka, ktorá sa selektívne viaže na ligand peptidu príbuzného kalcitonínovému génu (calcitonin gene‑related peptide, CGRP) a blokuje obe izoformy CGRP (α a β), takže sa nemôžu naviazať na receptor pre CGRP. Aj keď presný mechanizmus účinku, ktorým fremanezumab bráni záchvatom, nie je známy, predpokladá sa, že prevencia migrény sa dosahuje vďaka modulačnému účinku na trigeminálny systém. Fremanezumab je možné podávať v dvojakej schéme: 225 mg raz mesačne (v jednej subkutánnej injekci) alebo 675 mg štvrťročne (tri subkutánne injekcie).

V registračných štúdiách bolo fremanezumabom liečených viac ako 2 500 pacientov, viac ako 1 400 z nich po dobu aspoň 12 mesiacov. Nežiaduce účinky boli všetky mierne a neviedli k prerušeniu liečby. Fremanezumab vykazuje veľmi nízku imunogenicitu. Počet MMD bol u pacientov trpiacich na epizodickú a chronickú migrénu priemerne znížený o 3‒5.

Cieľová populácia a význam profylaktickej liečby

Fremanezumab má byť hradený ako liek následnej voľby, t.j. po potvrdení neúčinnosti či pri kontraindikácii konvenčnej profylaktickej liečby, resp. po neúčinnosti aspoň dvoch jej typov. Účinnosť látky bola preukázaná u pacientov s epizodickou aj chronickou migrénou s rezistenciou aspoň na dva predchádzajúce typy preventívnej liečby. Táto populácia sa javí ako cieľová skupina pacientov v reálnej klinickej praxi, zhruba 50 % osôb reaguje na túto modernú liečbu uspokojivými výsledkami – dlhodobým znížením počtu aj závažnosti atakov migrény a pridružených bolestí hlavy typických pre chronický variant. Z tohto hľadiska je nová skupina liečiv monoklonálnych protilátok iste prínosom a dajú sa označiť za špecifickú liečbu migrény. Pozitívny posudok pre preventívne podávanie fremanezumabu vydal v marci 2020 aj britský National Institute for Health and Care Excellence (NICE).

U pacientov, ktorí v treťom mesiaci terapie nedosiahnu adekvátnu terapeutickú odpoveď (pokles minimálne o 50 % MMD v porovnaní s východiskovým stavom), nie je ďalej liečba hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Liečba fremanezumabom nie je ďalej hradená, pokiaľ počet MMD v každom jednotlivom mesiaci v troch po sebe nasledujúcich mesiacoch bol väčší ako 50 % východiskovej hodnoty MMD (před zahájením terapie).

Pre pacientov s migrénou je preventívna liečba kľúčová. Historicky používané profylaktiká sú limitované najmä ťažkými alebo netolerovateľnými nežiaducimi účinkami (ospalosť, pokles kognitívnych funkcií, nárast hmotnosti), zložitými metódami podania (onabotulinumtoxín A) a často nedostatočnou účinnosťou. Preto vykazuje táto liečba nízku adherenciu a obmedzené použitie v klinickej praxi. Monoklonálne protilátky zamerané na CGRP majú pridanú hodnotu v tom, že znižujú nutnosť použitia akútnych liekov, vrátane nesteroidných protizápalových liekov a triptánov. Pomer prínosu a rizika u týchto moderných antimigreník je priaznivý.

Fremanezumab – skúsenosti českých neurológov

V rámci 7. konferencie Neurológia pre prax 2020 predniesli svoje prednášky českí odborníci. Primárka MUDr. Jolana Marková, FEAN, (Neurologická klinika 3. LF UK a TN Praha) uviedla, že v Thomayerovej nemocnici bolo do štúdie HALO zaradených 13 pacientov (12 žien a 1 muž). Všetci štúdiu dokončili a chceli pokračovať do otvoreného predĺženia. Všetci sa tiež dostavili na bezpečnostnú návštevu za 7,5 mesiaca po poslednej dávke fremanezumabu. U všetkých pacientov došlo k výraznému poklesu počtu MMD. Najväčšie zlepšenie sa dosiahlo u najťažších pacientov a znášanlivosť bola veľmi dobrá s minimom nežiaducich príhod.

MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D., (Neurologické oddelenie ÚVN, Inštitút neuropsychiatrickej starostlivosti 1. LF UK, Praha) predstavil kazuistiku ženy narodenej v roku 1977, ktorá trpí na bolesti hlavy od roku 1997, diagnóza epizodickej migrény bez aury však u nej bola stanovená až v roku 2014. Ako akútnu medikáciu používa sumatriptán 50–100 mg, aceklofenak 100 mg a indometacin 100 mg. V profylaktickej liečbe bol v rokoch 2014–2018 podávaný topiramát (50 mg/deň, 5 mesiacov bez efektu), metoprolol (50 mg/deň, 1 mesiac), ktorý viedol ku zhoršeniu bolestí, cinarizin (75 mg/deň, 6 týždňov), ktorého podávanie bolo ukončené pre neúčinnosť a tehotenstvo. Na začiatku roku 2018 mala pacientka priemerne deväť MMD, v apríli vstúpila do štúdie. V zaslepenej dvanásťtýždennej fáze bola randomizovaná do ramena s placebom a počet MMD predstavoval 9‒11‒11. V otvorenej fáze užívala 225 mg fremanezumabu jedenkrát mesačne počas troch mesiacov a počet MMD klesol na 1‒1‒0! V priebehu ďalších šiestich mesiacov bol 2‒2‒4‒1‒4‒4. Ďalší vývoj bez podávania fremanezumabu ukázal zvýšenie výskytu migrenóznych atakov: 4‒10‒9‒8! U pacientky prebehlo úspešne jednanie o aplikácii tzv. zo súcitu a v septembri 2019 bol podaný fremanezumab 675 mg s.c. na tri mesiace. Následne bol počet MMD 3‒0‒0‒0! Pacientka je bez lokálnych aj systémových nežiaducich účinkov a je naplánovaná ďalšia kontrola.

MUDr. Marta Šimůnková

Zdroj:  Remedia neurológia, Zaostrené M&M Days, 2020