Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Aktuality

Význam pacientskych programov pri liečbe migrény

Nedávno sme sa stretli s pani neurologičkou MUDr. Ingrid Niedermayerovou, ktorá pôsobí v Brne v špecializovanom Centre pre liečbu bolesti hlavy a rozprávali sme sa s ňou o význame pacientskych programov a ich prínosov pri liečbe pacientov, trpiacich na migrénu. 

  • Pani doktorka, pracujete vo dvoch Centrách, ktoré sa špecializujú na liečbu migrény. Mohli by ste najprv tieto Centrá trochu predstaviť?


Pracujem vo veľkom Centre na Neurologickej klinike Fakultnej nemocnice Brno. Tu sa o pacientov starajú štyria lekári a každý deň je niekoľko ordinačných hodín vyčlenených pre pacientov, ktorých trápi bolesť hlavy. V rámci republiky ale tiež existujú aj menšie súkromné špecializované Centrá, ktoré doplňujú sieť špecializovaných pracovísk, a v jednom z nich pôsobím aj ja. Toto špecializované Centrum pre liečbu bolesti hlavy je umiestnené na poliklinike na Makovského námestí v Brne a tu tiež ponúkam pomoc pacientom s najrôznejšími typmi bolesti hlavy. Sú medzi nimi aj pacienti s chronickými bolesťami hlavy, ktorým môže pomôcť nová moderná liečba migrény. Práve táto preventívna liečba môže pomôcť pacientovi znížiť početnosť a intenzitu záchvatov migrény. Avšak pri takejto novej liečbe treba veľa s pacientami prebrať podrobnejšie, a to chce čas. Aktuálne v oblasti pomoci pacientom so zvládaním migrény pôsobí pacientsky program Migréna Kompas .

  • Aká je Vaša skúsenosť s programom podpory pacientov tohto typu a ako môže podľa Vás prispieť k úspešnej liečbe pacienta trpiaceho na migrénu?


Spolupráca medzi Migréna kompas a pacientom je podľa môjho názoru veľmi dobrá vec. Ponuka pomoci špecialistov pacientskeho programu Migréna Kompas je výborný nápad, lebo zahrňuje bezplatnú priamu alebo nepriamu interakciu pacienta a špecialistu pacientskeho programu, ktorý má pomôcť pri zvládnutí medikácie, jej aplikácie a/alebo iných problémov, spojených s ochorením na migrénu.

Pacienta s chronickou migrénou, u ktorého predpokladáme, že by mu pomohla nová moderná liečba, potrebujeme vyšetriť naozaj dôkladne. Schôdzka sa môže pokojne pretiahnuť na hodinu a pol, a napriek tomu nie vždy zvládneme detailne prebrať všetko, týkajúce sa praktickej stránky veci. V prípade, že sa pacienti rozhodnú vstúpiť do pacientskeho programu Migréna Kompas Klub, majú možnosť benefitovať zo služby konzultácií o správnych postupoch injekčnej aplikácie lieku (pacient si aplikuje liek raz za mesiac, alebo tri dávky raz za tri mesiace). 

Pre nácvik aplikácie máme v Centre vyhradený čas prvý deň, kedy sa liek nasadzuje, potom prichádzajú pacienti do Centra ešte po mesiaci, kedy je možné instruktáž zopakovať, ale potom už by pacienti mali byť schopní si injekciu podať sami. 

Výhodu pacientskeho programu vnímam aj v tom, že špecialisti pacientskeho programu Migréna kompas môžu k pacientovi prísť do domáceho prostredia a tam mu v pokoji vysvetlia, ako liek aplikovať (avšak sami ho nikdy neaplikujú), ako ho uchovávať a ako s ním manipulovať. Tiež nácvik aplikácie lieku môže trvať dlhšie, pretože mnohí ľudia sa injekcií boja. A s tým všetkým môže pomôcť špecialista pacientskeho programu Migréna Kompas Klub

Špecialisti pacientskeho programu Migréna Kompas Plus ďalej poskytujú určitú „psychologickú“ podporu pacientom pri riešení ťažkostí, spojených s ochorením a jeho liečbou. Osobne od svojich pacientov viem, že niektorí špecialisti majú doslova „upokojujúci psychologický efekt“ na pacientov, takže aj tí, ktorí k nim prídu úplne „roztrasení“, tak po stretnutí odchádzajú vyrovnaní a v pohode. Keď sa spýtam, či potrebujú ešte niečo dovysvetľovať, tak hovoria, že nie, že to všetko prebrali so svojím špecialistom pacientskeho programu.

V neposlednom rade vnímam ako pozitívum skutočnosť, že špecialisti tohto pacientskeho programu majú predchádzajúcu dlhoročnú skúsenosť aj zo spolupráce s pacientmi so sclerosis multiplex, kde tieto služby pacientskej podpory a zvládanie choroby (vrátane pomoci s technikou samostatnej aplikácie predpísaného lieku) beží už veľa rokov.